10% Zľava na všetky ponožky s kódom PONKY10
⭐ Sme tu pre vás od roku 2020Poštovné nad 80 € ZDARMAProfesionálny zákaznícky servis
Potrebujete poradiť? Zavolajte nám! +421 905 877 892 (Po-Pia 8:00 – 19:00)
Hygge alebo „recept na šťastie“ po dánsky

Hygge alebo „recept na šťastie“ po dánsky

V dnešnom uponáhľanom svete sa čoraz viac ľudí snaží nájsť rovnováhu a vnútorný pokoj. Už dávno vieme, že nielen úspech a kariéra sú základom spokojného života. Pocit šťastia a pohody sa stáva čím ďalej tým viac vyhľadávanejšou komoditou. Existujú dokonca štatistiky, ktoré porovnávajú množstvo šťastných obyvateľov medzi krajinami. Viete, kto sa umiestňuje už pravidelne na najvyšších priečkach rebríčku spokojnosti? Dáni. Prečo je to tak? Nuž, niektorí hovoria, že ich „tajným receptom“ je práve „hygge“.

Hygge (čítaj „hoo-gah“), to slovíčko ste už niekde počuli, nemám pravdu? Možno na vás zasvietilo z obálky knihy vo vašom kníhkupectve, možno ste naň natrafili počas „scrollovania“ na facebooku. Ak vás zaujíma, čo to vlastne to tajomné „hygge“ je, ste na správnej adrese!

Tradícia, zvyk, filozofia či životný štýl, to sú všetko pojmy, ktorými môžeme hygge charakterizovať. Vystihujú ale celú podstatu? Nie, je to totižto ešte o trošku viac. Tento pojem viac než všetky slová vystihujú pocity. Dôležitým pri definícií nie je „čo“ ale skôr „ako“. Hygge je nielen podstatné ale aj prídavné meno! Môžeme ho voľne preložiť ako „útulný“, je to však veľmi okresaný význam slova. Viac by ho vysvetľoval pôvod slova, ktorý je v starodávnej nórčine a znamená „blahobyt“.

V Dánsku je „hygge“ neoddeliteľnou súčasťou ich zvyklostí a životov. Podľa neho si zariaďujú domácnosti ale aj vedú rodinný život. Zdieľajú ho s priateľmi ale prežívajú s ním aj chvíle samoty. Áno, je to zo začiatku možno trošku záludné a mätúce. Preto mi dovoľte predostrieť vám konkrétny príklad „hygge“ alebo „receptu na šťastie“ po dánsky.

Vonku sa pomaly stmieva a vy sa konečne vrátite domov. Ešte predo dvermi, keď vo vrecku nahmatáte kľúče, sa podvedome usmejete. V tomto momente už vytesňujete z hlavy pracovnú schôdzku alebo skúšku, čo vás ešte len čaká. Otvárate dvere a cítite tú neodolateľnú vôňu domova. Možno je to škorica, naaranžovaná v dekorácií na stole. Zacítili ste snáď vôňu mandarínok, ktoré ste včera kúpili v obchode a ešte nestihli zjesť? Nepremýšľate, odkiaľ sa tá vôňa vynára, iba cítite, ako z vás postupne opadáva stres a akýkoľvek pocit napätia.

Oblečiete si svoje pohodlné tepláky a jemný, pletený sveter. Zalejete si čaj alebo sa rozmaznáte horúcim kakaom? Je to len na vás, pretože viete, že si tento pocit šťastia zaslúžite. Napokon sa s horúcim nápojom usadíte na svojom obľúbenom mieste. Usalašíte sa medzi naaranžované vankúše a akoby mimochodom siahate po jemnej teplej deke. Na malú chvíľu zatvoríte oči, na vašej tvári sa rozlieva šťastný a uvoľnený úsmev. Už chýba len jedna vec k dokonalosti, uvedomíte si zrazu. Bez náhlenia sa postavíte, obujete si teplé papuče, ktoré ste od včerajšieho večera mali odložené presne na tom správnom mieste a zo skrinky vyberiete zápalky. Ozve sa príjemný zvuk, keď hlavička zaprská a rozhorí sa malým plamienkom. Zapaľujete vonnú sviečku na vašom stolíku a stlmíte osvetlenie. Tak, teraz je to presne tak, ako to zbožňujete, pomyslíte si a naplno si vychutnávate moment šťastia a spokojnosti.

Presne takto je „hygge“! Nie je tak ani o tom, čo máme, no skôr o tom, ako to prežívame. Rovnaký podiel úsilia, aký venujeme práci, či povinnostiam by sme mali venovať aj nášmu spokojnému prežívaniu. Zo všedných činností môžeme vďaka dánskej filozofii „hygge“ vyčariť nezabudnuteľné momenty.

Sviečka už nebude len sviečkou, jej blikotajúci plamienok vyčarí na vašich stenách nezabudnuteľné tieňové divadlo a vy pri pohľade naň môžete nechať voľne prúdiť vašu predstavivosť.

Čajom, ktorý ste uvarili, môžete priniesť pocit „hygge“ aj vašej rodine, partnerovi či priateľom. Malé úsmevy a láskavé gestá, drobné dekorácie, toto všetko bude dôvodom, prečo budú ľudia intuitívne vyhľadávať vašu spoločnosť. Spomínate si na Vianoce u babky? Vôňa koláčov, borovice a mydla. Áno, presne to je hygge.

Je to aj návšteva trhov s priateľmi, posedenie pri káve s kolegami alebo prechádzka v parku so psom. Je to čokoľvek, čo nás naplní hrejivým pocitom pohody a životnej spokojnosti. Kto by to nechcel zažívať?

Nuž a na záver, ako najlepšie vysvetliť, čo presne je hygge ak nie ukážkou toho, čo rozhodne ním nie je?

Hygge nie je:

  • Nadmerné trávenie času na mobile alebo za počítačom
  • Nudenie sa doma osamote
  • Ignorácia našich blízkych
  • Bezmyšlienkovité zhromažďovanie materiálnych predmetov len za účelom „byť in“
  • Striktné pravidlá

Na záver ešte dva malé podnety na zamyslenie:

Vedeli ste, že šťastie a spokojnosť nezlepšujú len naše psychické, ale aj fyzické zdravie?

Existuje ešte výhovorka, prečo by ste aj vy nechceli skúsiť tento vychýrený spôsob života?

Close formulár

Prihlásenie

Ešte nemáte svoj účet? Vytvorte si ho.

Už máte svoj účet?

Ešte nemáte svoj účet? Prihláste sa

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránky, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.

alebo sa prihláste cez

alebo sa zrýchlene zaregistrujte cez