kyrgies

Papuče Kyrgies

Milujete ručnú prácu, tradičné remeslá a potrpíte si na kvalitu? Potom určite mrknite očkom (alebo aj dvomi) na papuče Kyrgies.

Tieto jedinečné vlnené papučky sú vyrábane v Kyrgystane, kde sa dlhé stáročia uchováva tradícia plstenia ovčej vlny. Tamojší remeselníci spojili overenú dávnu technológiu s moderným,  minimalistickým dizajnom a pretavili ich do papúč, ktoré zahrejú nielen nôžky ale i srdce J.

Plstená ovčia vlna bola pre obyvateľov Kyrgystanu kľúčovým materiálom. Žiadna iná látka  by nebola vydržala horúce letá a studené, vlhké zimy tak dobre, ako práve takto spracovaná vlna. Ovečky sa stali dôležitým zdrojom tamojších ľudí. Verili, že správať sa k nim kruto, by im prinieslo nešťastie. V duchu tejto viery sa aj dnes pasú ich ovce na šírych pláňach, bez ohrád. Strážia ich pastieri a jazdci na koňoch. V lete dostanú ovečky letný zostrih a následne putuje vlna na ďalšie spracovanie.

Najprv je potrebné ju vyčistiť a nafarbiť, potom prebieha samotný proces plstenia, kedy za pomoci mnohých vpichov špeciálnych ihiel sa vlákna spolu pevne previažu a vytvoria pevnejší a tenší materiál. Z neho sa následne už vystrihujú papuče, niekedy je potrebná ešte dodatočná úprava, aby materiál nebol príliš chlpatý.

Papučky sa vyrábajú ručne a povieme vám, nie je to ľahká práca. Vyžaduje si zručnosť a aj určitú dávku sily. Vlna sa navlhčí mydlovou vodou a naťahuje na špeciálne formy. Po vyschnutí a dokončení podrážok a posledných detailov, je každý jeden pár papúč skontrolovaný a pripravený vycestovať do sveta.

Celý proces výroby trvá približne šesť týždňov. Takmer všetka práca sa robí ručne pomocou vlny, mydla a farbiva. Tento proces ostal takmer nezmenený po celé tisícročia.

Aby sa neplytvalo, odstrižky z výroby papúč sú pre svoje skvelé termoregulačné vlastnosti použité na zatepľovanie domov. No nie je to úžasne? Kyrgies je firma, ktorá dbá na ekologickú výrobu, preto spolupracujú s organizáciou „Climate Neutral“ a zaviazali sa, že vyrovnajú svoju uhlíkovú stopu.

Taktiež sú členom „1% for the Planet“, kde je hlavnou myšlienkou, že firmy, ktoré profitujú z prírodných zdrojov, by mali určitú časť zisku venovať aj na ich obnovu a starať sa tak o našu planétu.

Zároveň sa angažujú aj v „One Tree Planted“, kde sa snažia opäť zalesniť oblasti, ktoré boli zničené veľkými požiarmi.

Vo firme Kyrgies sa najviac zaujímajú o znovu obnoviteľné zdroje, fairtrade a etický prístup, nielen k zamestnancom ale aj všetkým žijúcim tvorom na planéte. Práve pre ich filozofiu a zároveň aj krásne produkty sme sa rozhodli ponúknuť vám možnosť zakúpiť si u nás tieto vlnené papuče. Tak čo, vyskúšate, aké sú pohodlné na vlastných nohách?

Pridaj komentár